Pamätáte si ešte jesenné popoludnia, keď sme sa nenaháňali za krúžkami, nákupmi či inými neodkladnými povinnosťami? Obyčajné dni jemne pretkané školskými úlohami, čítaním kníh, dokončovaním zberu úrody v záhrade a pomalým rozbehom rodinného kolotoča boli v Candlerovom detstve často spojené s návštevou starých rodičov. Mal ich rád, dokonca veľmi, no často sa mu k nim nechcelo. Nechať rozohrané hry, znovunájdených spolužiakov z ulice a potom sa vracať k úlohám mu vôbec nebolo po chuti. A hoci neochotne opúšťal svoje, do roztiahnutej náruče starej mamy sa vrhal s nadšením.

 

 

Ich dom bol čarovný – maličký, a predsa s množstvom zatvorených dverí, ktoré pozývali objavovať. Pre Candlera bol ako Narnia. Každý šuplík, jeden svet. Raz sa mu podarilo odhaliť zásuvku so suvenírmi z dovoleniek, inokedy zas prehrabal všetky babkine nite a vyrobil si z nich vlastnú planétu. Návštevy sa neraz končili zvýšeným hlasom zdesených rodičov a Candler si pravidelne vypočul dlhokánsku prednášku o súkromí, no jeho výpravy nie a nie skončiť.

 

 

Jeho najobľúbenejším priestorom bol babkin kredenc. Mal veľa šuplíkov a krásnu vitrínu plnú pohárikov so zlatým okrajom, avšak nebolo to preto. Skutočným dôvodom Candlerovej náklonnosti boli voňavé police uzavreté vŕzgajúcimi dvierkami. Kto z nás nevnímal babkin kredenc ako tajomnú skriňu plnú sladkých prísľubov?

 

 

Je nezabudnuteľné, ako veľmi sme v detstve túžili otočiť kľúčikom, ktorý chránil jej poklady. Bola to klenotnica zakázaného porcelánu, starých kuchynských váh a neodolateľného kockového cukru presiaknutá vôňou kávy a čokolády a kvetinkový papier prestretý na jej policiach sa neraz stal dejiskom detských hier a nenápadných lúpeží rumových praliniek.

 

 

Po mnohých rokoch, keď Candler začal uvažovať nad konzervovaním atmosfér, sa mu tieto chvíle vynárali pred očami ako Spišský hrad z jesennej hmly. Káva, kockový cukor a rumové pralinky sa vrátili, aby spolu zahr(i)ali . Sviečka Babkin kredenc je ako láskavé objatie babičky, ktorá nachytala svojho obľúbenca pri čine. Vďaka drevenému knôtu krásne praská, je potešujúca a naplnená hrejivým teplom sladkej kávy a milých spomienok.