Koncom augusta sme do špajzky museli kúpiť nový regál. Zhodli sme sa, že musí byť poriadny, kovový, aby uniesol hory tekvíc, čo sa nám tento rok urodili. Popri jeho montovaní sa nám do kuchyne tlačili dotieravé osy a vtom nám došlo, že už je čas napísať žurnál o sviečke mesiaca september. U nás doma nie je nikto školopovinný, takže školský virvar zatiaľ sledujeme len z bezpečnej vzdialenosti. Zdá sa však, že to dá poriadne zabrať.

 

 

Nemusí to však znamenať koniec oddychu, nemyslíte? My sme v lete neúnavne pracovali na tom, aby to tak nebolo. Chvíle skutočnej pohody sme doslova nasávali a snažili sme sa, aby nám v žiadnom prípade neuniklo, ako taká pohoda vonia, čo je okolo nás, ako sa cítime a, samozrejme, ani to, s kým sme.

 

 

Ak si teraz vravíte, že sme blázni, nebudeme Vám to vyhovárať. Možno vďaka a možno práve kvôli tomuto bláznovstvu sa nám podarilo uchovať kúsok leta aj na časy, keď budeme slnečné lúče ťahať za nohu. Pretože ako naše mamy a babky zavárali červené srdcovky a konské slivky, tak my konzervujeme atmosféry všetkého, čo nám je drahé do sójových sviečok s dreveným knôtom. Podobne vznikla aj sviečka mesiaca september. Konzervuje atmosféru leta a letného leňošenia, ktoré by sme si v septembri tak radi predĺžili.

 

 

Všetci, čo vyrastali počas minulého režimu alebo po ňom, poznajú atmosféru starých chát na okraji lesa, pri ktorých zvykli stáť farebne natreté, vŕzgajúce železné hojdačky. Keď človek príde na chatu počas horúcich letných dní naozaj oddychovať, môže na takej hojdačke pokojne stráviť celé dni.

 

 

V jednej ruke pohár s chutnou domácou limonádou, v druhej kniha, ktorá doma ležala rozčítaná už celé mesiace... Je to tak, na chatu by sa malo chodiť leňošiť, a nie makať. Užiť si lesný vzduch s chrumkavým ihličím a ráno vdychovať pach vlhkého machu, stráviť na hojdačke celý deň a uniknúť pred každodenným zhonom.

 

 

Ihličie, mach a limonáda vám teraz môžu kedykoľvek rozvoniavať aj doma. Sójová sviečka Hojdačka pri chate je nimi doslova napumpovaná. A tak vždy, keď vás čaká náročná úloha alebo keď máte večer chuť vrátiť bezstarostné letné dni, môžete si zapáliť jemne praskotajúcu dávku pokoja, s ktorým sa všetko zvláda lepšie.

 

 

Prajeme nám všetkým, aby nás september nezhltol a aby sme si spomienky na leto dokázali uchovať čo najdlhšie!

 

Tím Candler

 

PS: Septembrovú sviečku mesiaca si až do 30. septembra u nás môžete kúpiť za zníženú cenu 11 eur.