Udalosti posledných dní ma nútia uvažovať nad láskou. Zdanlivo prebytočná predstavuje akoby luxus vyhradený pre šťastlivcov. Vyzerá, ako keď sa človeka niečo zmocní. Prepadne ho v najneočakávanejšej chvíli a premôže ho tak, že sa všetko na svete stane druhoradým. Aké sebecké! Veď keď sa láska prezentuje ako niečo, vďaka čomu vzniká nový život, kvôli čomu sa oplatí obetovať a čo dokáže rásť, ako to, že vidím, ako „láska“ ľudí okolo mňa spaľuje ako oheň? Najprv sa do nich vkradne ako malá iskra, čo si rozmarne tancovala po svete, potom začne tlieť, vzbĺkne, no jej plameň rýchlo zhasne a nakoniec z človeka neostane nič len popol, ktorý jeho priatelia zbierajú po cestách.  Dokážem si to vysvetliť jedine tak, že by to nebola láska, ale len jej odraz v pokrivenom zrkadle, zdanie, ktoré ľudia

 

nazvali láskou, pretože sa im nechcelo hľadať jej pravé meno. Verím v lásku navždy. Pretrvá búrky, suchá aj ľadové víchrice. To vášeň spaľuje. Postihnutá večným hladom neustále hľadá otvorené dvere. Áno, je skutočná, no nemožno ju nazývať láskou. Láska sa nedeje, láska koná. Rovnako ako podstatou sviečky nie je vosk, ale svetlo (Antoine de Saint-Exupéry, Citadela), podstatou lásky nie je vášeň, ale ...

 

Tieto slová si Candler zapísal krátko po tom, ako spoznal svoju manželku. Bol február a v jeho pamäti ostane navždy ako mesiac lásky. Nie kvôli sviatku svätého Valentína, ale kvôli neuveriteľne prekvapivému daru, ktorý nezmizol s posledným snehom. Láska ľady roztápa! Alebo azda nie?

 

 

Kým si získal jej srdce, trvalo to celé mesiace. A keď konečne nastal čas na prvé rande, stavil na istotu. Romantika pri ohni je proste klasika. Nazbierať raždie, narúbať drevo, rozdúchať pahrebu... Do určitej miery je to rituál, ktorý preverí zručnosti aj charakter muža. Vyžaduje šikovnosť, rozvážnosť i pokoru. Úspešný zakladač ohňa je však spravidla odmenený nielen prítomnosťou a spokojnosťou dámy, ale aj dobrým jedlom a pokojným posedávaním pri pahrebe, takže posedenie pri ohni na prvom rande znelo ako super voľba.

 

 

Stačí sa prikryť oblohou, vdychovať vôňu dreva a popola a mať vedľa seba tú pravú či toho pravého. Presne túto atmosféru vytvára sviečka mesiaca február Noc pri pahrebe s autentickou arómou mužského pižma, tlejúcich polien a horúcich uhlíkov, ktorú umocňuje jemne praskajúci drevený knôt. Po rokoch, keď Candler zostavoval svoje portfólio, bola jednou z prvých atmosfér, ktoré považoval za hodné zakonzervovania.

 

 

Noc pri pahrebe, ktorej oheň nespálil, ale rozohrial dve srdcia pravdivou láskou, je vďaka kvalitnému vrstveniu vôní nielen dokonalou spomienkou, ale aj perfektným garde na rande v papučiach, pri víne a spiacich deťoch. Je to atmosféra, ktorá zažína svetlo, aj keď sa nám môže zdať, že je všade tma.

 

Prajeme Vám nech pravá láska rozžiari aj Vaše dni!

Tím Candler

PS1: Sviečku mesiaca február si u nás môžete kúpiť za zníženú cenu 11 eur až do konca februára 2022.

PS2: Keďže ani Candler nechce v novom roku zaostávať, pripravil si pre Vás hru Zlatá rybka. Informácie o tom, ako sa do nej zapojiť a vyhrať 3 candlerky podľa vlastného výberu, nájdete na našej stránke. :)