– Smiem vám ponúknuť kávu?
Prikývne. Usmievavá servírka položí na stolík horúci životabudič a on si s potešením usrkne v nádeji, že obľúbený nápoj ešte viac zbystrí jeho vnemy.
Na sedadle oproti sa v Kolíne uvelebí starší pán v obleku. S úsmevom všetkým predvedie svoj šarm vysvetlením dôvodu svojej cesty.
– Ide o pracovné záležitosti. Viete, korenie z Turecka je medzi tunajšou šľachtou veľmi žiadaným artiklom. Najviac je dopyt po šafráne.
Vidiac nechápavý pohľad svojho suseda taktne vysvetľuje:
– V Európe sa označuje za červený luxus. Získava sa z kvetov krokusu a má výnimočnú chuť i vôňu. Kuchár môjho klienta už nemôže variť milánske rizoto bez neho... Panstvu to vraj už nechutí.
– Pche!
Fľochne mladá dáma v elegantnom klobúku, ktorá sa na svojom koženom sedadle nepríjemne zahniezdi, akoby chcela poslednú započutú vetu zo seba rýchlo striasť. Má na sebe pragmatické, avšak luxusné šaty zo svetlofialového saténu a pravou rukou k perám neustále dvíha cigaretu v ebenovej špičke. Z jej pohľadu priam srší opovrhnutie a túžba po nezávislosti. Utrúsi čosi o tom, ako by sa spoločnosť mala prestať poklonkovať mocným a začať rovnocenne napredovať, a otočí hlavu smerom k oknu.

 

 

Spoza novín na vedľajšom sedadle vykukne dobrosrdečná tvár mladého muža.
– Nič si z nej nerobte. Dnes nemá svoj deň. Som Will. Maľujem.
S úsmevom prikývne. Will pokračuje.
– Je otrávená z toho, že strávi vo vlaku celé dni. Ideme až do Bukurešti.
Rozhovor cez uličku preruší servírka nesúca na vozíku jedlo pod nalešteným kovovým zvonom. Maliar vezme do rúk pohár so sherry a uznanlivo prikývne.
– To vyzerá na večeru v salóne. Vraj tu je aj francúzsky barón...

 

 

Takýto rozhovor si Candler v mysli vykreslil, keď si pred niekoľkými rokmi objednal v jedálenskom vozni Orient Expressu svoje prvé espresso. Vyrážal na cestu za dobrodružstvom a atmosférou multikultúrneho pohyblivého salónu obchodníkov, umelcov a šľachty nielen 20. storočia. Chcel sa na trati medzi Parížom a Istanbulom usadiť na koženom sedadle, zapáliť si fajku, rozprestrieť noviny a objednať brandy. Skrátka, zažiť realitu legendárneho Orient Expressu, pretože jeho špičkovo vybavené vozne, v ktorých zámožní cestujúci trávili niekoľko dní, sú dodnes znamením luxusu a elegancie.

 

 

Po rokoch, keď sa Candler začal venovať uchovávaniu vzácnych atmosfér, to bola jedna z prvých situácií, ktoré mu pripadali hodné zakonzervovania. Orient Express dnes už totiž nepremáva a jeho atmosféru je možné už len imitovať v múzeách a na výstavách. On však mal svoj zápisník plný poznámok o ľuďoch, veciach, scenériách za oknom a hlavne vôňach tohto slávneho vlaku.

 

 

A tak vznikla sviečka Orient Express, ktorá vystihuje túto atmosféru takmer dokonale. Jej výrazný vrch zachytáva všetky symboly vtedajšieho prepychu – od kože cez kvalitný tabak až po vzácny šafrán – na podklade neodmysliteľnej arómy vazelíny typickej pre staré vlakové súpravy. Má v sebe všetko – luxus aj realitu. Pozýva k oddychu a zároveň vzbudzuje túžbu objavovať, vďaka čomu je perfektnou voľbou k dobrej knihe plnej napätia, nečakaných odhalení a vášne.

 

 

A keďže u nás zo striech stále visia cencúle a pretrváva lockdown, pozývame Vás zapáliť si konzervovanú atmosféru Orient Express, nechať sa vtiahnuť medzi riadky a hľadať pravdu o samých sebe v knihách, a nie na sieťach. A ak vás siete už náhodou chytili, nebojte sa ich pustiť, máte na to právo.

 

Tím Candler