Majestátny Kriváň, brusnicami obsypaná Babia hora, jedinečný Choč, Kozí chrbát na Donovaloch, kultový Kamzík či mokrá Suchá Belá. To všetko sú miesta, ktoré neodmysliteľne patria do srdca slovenského dobrodruha, miesta, ktoré z našej malej krajiny robia veľkú, a v neposlednom rade miesta, kam sa vždy radi vrátime. Slovensko je napriek svojej malej rozlohe plné nádherných výhľadov, malebných zákutí, tmavých jaskýň aj nekonečných panorám.

 

 

Máte pocit, že sa u nás nemáte na čo tešiť? Radi by sme vám pripomenuli, že onedlho sa začne letná turistická sezóna. Je čas skontrolovať obľúbené treky, zašiť diery na batohu a stiahnuť si dobrú turistickú apku, lebo tento rok, zdá sa, bude podobne ako ten minulý, v znamení neobjavených slovenských hôr, kopcov a roklín. A nám to vôbec neprekáža. Práve naopak! Nevieme sa dočkať plánovania trás, prepájania cieľov a prekvapení, ktoré objavíme na potulkách vrchmi, o ktorých sme si mysleli, že ich poznáme.

 

 

Je pravda, že nie každý je stavaný na to, aby toto leto prešiel Cestu hrdinov SNP či slovenské Camino, ale je isté, že každý z nás môže dať slovenskej prírode novú šancu. Mohlo by sa totiž stať, že k nášmu Slovensku trochu viac priľneme. Ak máme deti a sme obmedzení na menšie územie, môžeme sa oň pokúsiť starať, pozbierať odpadky v lese, či aspoň nenechať po sebe neporiadok. Ak nás láka napichnúť si na ražeň poriadny kus špekáčky, využime miesta, ktoré sú na to určené.

 

 

A ak patríme k tým šťastným, čo môžu a dokážu slobodne dobývať jeden vrchol za druhým, skúsme sa na kopci poriadne nadýchnuť a nechať tam všetku bolesť, trpkosť či nedôveru, aby nám nadobudnutá výška naozaj pozdvihla ducha.

 

 

Dnes vám ale určite nechceme kázať o tom, ako sa správať v horách. To by sme si nedovolili. Naším poslaním je upriamiť pozornosť na šťastné návraty. Pretože každá cesta má dva konce. Jedným je výletný cieľ a druhým domov. Návraty z dlhých ciest sú pre nás niečím unikátnym. Spája ich prach lesných ciest na topánkach, prázdna termoska v batohu a diera v žalúdku. Vlčí hlad po návrate z túry už zažil hádam každý. Keď na vás ale po návrate domov čaká na stole ešte teplý čučoriedkový koláč s maslovou posýpkou, okamžite zabudnete na všetky strasti a jediné, čo ostane vlčie, budú sústa, ktorými sa doňho pustíte.

 

 

A presne túto situáciu si Candler vybral za konzervovanú atmosféru mesiaca apríl. Sójová sviečka Vlčí hlad s úžasne intenzívnou vôňou lesných čučoriedok, sladkosťou smotanového masla a arómou citrónovej kôry s jemným podtónom lahodnej vanilky nás pozýva prežiť chvíle, keď sa s vyloženými nohami konečne doma delíme o zážitky, keď spomíname na vzrušujúce momenty, nadšene a možno aj neveriacky hovoríme o prekonanom strachu a tešíme sa z víťazstva nad sebou samými.

 

 

Pretože niekedy je vyčistiť kus lesa rovnaký vrchol ako výstup na Rozsutec. Vrátiť sa však treba vždy. A je dobré, keď vieme, že nás čaká teplý koláč a nadšený poslucháč...

Tím Candler

PS: Aprílovú sviečku mesiaca si u nás môžete do 30. 4. 2021 kúpiť za zvýhodnenú cenu 11 eur.